Mezinárodní den World Wide Web – 1. srpna

V tomto týdnu jsme si připomněli další významné výročí – vznik webu, bez kterého by si jen málokdo život ještě představil.

Den, kdy se web narodil 

Psal se rok 1989, a zatímco u nás se schylovalo k pádu komunistického režimu, v Británii se na CERNu (Evropské organizaci pro jaderný výzkum) řešilo, jak snadno sdílet informace mezi vědci napříč různými počítačovými sítěmi. Britský vědec Tim Berners-Lee na takový systém kápl svou revoluční myšlenkou a spolu s belgickým počítačovým vědcem Robertem Cailliauem Berners-Lee vyvinuli základní prvky webu – HTML, HTTP a URL. 

První webová stránka spatřila světlo světa v roce 1991, a tím odstartovala veřejný World Wide Web. 

A od té doby WWW exponenciálně roste 

Dva roky po vypuštění první webovky se na trh uvedl internetový prohlížeč Mosaic. Nebyl sice první, ale byl atraktivní díky svému uživatelskému rozhraní a šiřitelný zcela zdarma i pro nekomerční využití. Naprostou novinkou ve světě tehdejších prohlížečů, byla schopnost zobrazit text i obrázek na stejné stránce. Navíc jej kromě Unixu podporovaly i operační systémy Apple Macintosh a Windows, na kterém fungovalo 80 % tehdejších osobních počítačů. Na vývoji Mosaicu se zasloužili programátoři z NCSA při Illinoiské univerzitě Marc Andreessen a Eric Bina. 

O rok později, v roce 1994, přišel na trh i InternetWorks od BookLink Technologies. Byl to první prohlížeč s panely, ve kterém mohl uživatel navštívit jinou webovou stránku, aniž by musel otevřít zcela nové okno. V polovině devadesátých let měl World Wide Web miliony aktivních uživatelů. 

To otevřelo příležitosti softwarovému gigantu Microsoft Corporation, který chtěl podpořit internetové aplikace na osobních počítačích. A tak v roce 1995 začíná vyvíjet vlastní webový prohlížeč Internet Explorer (původně založený na Mosaicu). Microsoft Corporation začal tento prohlížeč integrovat do systému Windows jako připravený k využití v operačním systému osobních počítačů. Objevil tak díru na trhu a brzy na to se stal jedním z nejpopulárnějších web prohlížečů. 

V roce 2003 debutoval Apple Safari od Macintosh. Tento prohlížeč byl výchozí pro osobní počítače této značky, později pak na iPhonech a iPadech. Safari 2.0 se v roce 2005 stal průkopníkem v prohlížečích s režimem ochrany osobních údajů a soukromým prohlížením, ve kterém aplikace neukládala webové stránky do své historie, stažené soubory do mezipaměti, ani osobní údaje zadané na webových stránkách. 

Internet Explorer čelil prvnímu vážnému vyzyvateli v roce 2004, kdy Mozilla vydala Firefox. Tento prohlížeč se zaměřoval na řešení problémů s rychlostí a zabezpečením, které byly slabinou Internet Exploreru. V roce 2008 Google představil Chrome. Ten přišel s revoluční funkcí izolovaných karet, což umožnilo, že pád jedné karty neovlivnil zbytek prohlížeče. Chrome se stal nejpopulárnějším prohlížečem a v roce 2013 překonal Internet Explorer i Firefox. Microsoft pak v roce 2015 nahradil Internet Explorer novým prohlížečem Edge. 

Na začátku 21. století se chytré telefony začaly podobat počítačům, což umožnilo pokročilejší internetové služby. Používání webu na chytrých telefonech prudce rostlo a již v roce 2016 pokořilo více než polovinu veškerého procházení webu. 

Weby dospěly do Kristových let

Dnešní weby jsou mnohem sofistikovanější než jejich rané prototypy. Moderní stránky musí splňovat vysoké standardy jak v oblasti uživatelského zážitku, tak v oblasti bezpečnosti a přístupnosti. Dříve jste snadno postavili webovou stránku jako statický dokument. Dneska musí být weby interaktivní, adaptivní a schopné pružně reagovat na potřeby uživatelů. S nástupem nových technologií a trendů jako progresivní webové aplikace (PWA) a umělá inteligence se požadavky na webové stránky posouvají o krok dál.

V CSGOV se k trendu otevřeného přístupu a sdílení znalostí vracíme a aplikujeme ho v tvorbě obecních webů a webů pro neziskové a příspěvkové organizace. Implementací open-source řešení odrážíme naše přesvědčení v transparentnost, flexibilitu a inovaci. Věříme, že otevřené nástroje a platformy nám umožňují vytvořit weby splňující současné standardy.

Našli jste, co jste hledali?

Našli jste co jste hledali?
Nepovinná informace. Usnadní nám ale případnou další komunikaci.
Nepovinná informace. Pokud ale chcete získat odpověď, na Váš email, musíte jej vyplnit.
Popište vaše připomínky.