O projektu

CSGOV nabízí obcím a orgánům státní správy způsob, jak s minimálními náklady spustit jednoduché, flexibilní a funkční webové stránky.

Nápad vytvořit CSGOV přišel při spolupráci na vývoji systému GOVCMS pro australskou vládu a díky práci s platformou LocalGov Drupal v Anglii a Irsku. Došlo nám, že v České republice podobné otevřené řešení (Open Source) pro weby obcí chybí. Že nemají k dispozici žádný redakční systém, který by si mohl kdokoliv stáhnout, prozkoumat, upravit na míru – prostě s ním nakládat jako s vlastním. 

A přitom právě takové řešení dokáže omezit tzv. vendor lock-in efekt, tedy závislost obce na jediném dodavateli webových stránek. Vztah, ve kterém jsou zástupci samosprávy nuceni zavázat se užívat danou službu po velmi dlouhou dobu. A pokud se následně rozhodnou dodavatele změnit, čelí značným komplikacím a dodatečným nákladům, které pro ně mohou být zásadní. (více viz box níže)

CSGOV naproti tomu nabízí způsob, jak spustit obecní web, který je bezpečný, flexibilní a jednoduše editovatelný. Práci s ním zvládne po krátkém proškolení každý, stejně jako upravit práva pro další uživatele. 

Na akceleraci projektu se podílela nezisková organizace Česko.Digital. Spolu s expertním týmem dobrovolníků jsme pracovali na návrhu designu tak, aby nabízel jednoduchý základ s možností propracovanější nadstavby. Vytvořili jsme také základní obsah pro instalační profil. Platforma díky tomu odpovídá potřebám jak koncových uživatelů, tak administrátorů a editorů. 

Projekt podporuje také organizace Otevřená města, která pomáhá obcím a krajům s digitalizací. 

Technologicky je naše řešení zastřešené českou a slovenskou Drupal komunitou

Proprietární uzamčení nebo-li vendor lock-in

Nebo také uzamčení zákazníka, činí zákazníka závislým na produktech a službách konkrétního dodavatele tím, že vytváří značné náklady a překážky proti přechodu k produktům a službám jiných dodavatelů. Toho lze dosáhnout například použitím nestandardizovaných součástí produktu, které jsou chráněny patentem nebo vynucením jednacího řízení bez uveřejnění.

Rigidní vztah mezi zadavatelem a dodavatelem zakázky má znaky minimální konkurence a vyšší ziskovosti dodavatele (ROI průměrně o polovinu vyšší).

Vyvázat se z lock-in je většinou velice nákladná záležitost, někdy je nutné celý software odepsat a přepsat. Uzamčení, které vytváří bariéry pro vstup na trh, se lze vyhnout protimonopolními opatřeními.

Našli jste, co jste hledali?

Našli jste co jste hledali?
Nepovinná informace. Usnadní nám ale případnou další komunikaci.
Nepovinná informace. Pokud ale chcete získat odpověď, na Váš email, musíte jej vyplnit.
Popište vaše připomínky.