Světový den přístupnosti

Již po 13. si připomínáme Global Accessibility Awareness Day (GAAD), který připadá vždy na třetí květnový čtvrtek.
Logo Global Accessibility Awareness Day na modro červeném pozadí.
Mezinárodně uznávaná značka pro přístupnost.

V České republice je podle Českého statistického úřadu cca 13 % lidí se zdravotním postižením. To jsou ale jen lidé s diagnostikovaným postižením. Skutečné procento lidí, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni, je vyšší. Nemusí se totiž jednat jen o postižení trvalého charakteru, se kterým jdete k lékaři, ale také o omezení dočasná (zlomená ruka) nebo situační (držíte dítě na jedné ruce) – více příkladů viz infografika níže. Zhoršil se vám zrak? Asi se neoznačíte za postiženého, ale začnete vnímat jistá omezení v každodením životě – i pro vás bude přístupný web velkým přínosem.

 

„Síla webu spočívá v jeho univerzálnosti. 
Přístup pro každého, bez ohledu na postižení, je zásadním aspektem.“

Tim Berners-Lee, ředitel W3C a vynálezce World Wide Webu

Jaký má přístupnost přínos pro můj web?

Jednoduchost použití pro uživatele

Zlepšení uživatelské zkušenosti pro uživatele se zdravotním postižením přináší vylepšení uživatelské zkušenosti pro všechny. Například dobrý barevný kontrast pomůže zlepšit čitelnost a sníží namáhání očí, zatímco logické nadpisy stránek pomohou s rychlým pochopením obsahu.

Samozřejmě, pokud usnadníte používání svých stránek, může to následně vést k vyšší míře konverze.

Zlepšení SEO vašeho webu

Další velkou výhodou, kterou přístupné webové stránky přináší, je to, že opatření přijatá k zajištění dobré přístupnosti prospívají také SEO vašeho webu.

Co je dobré pro čtečky obrazovky, je dobré i pro webové prohlížeče. Sémanticky strukturovaný obsah, například správné používání nadpisů, umožní snadnější indexaci vašeho obsahu. Svou roli hrají i relevantní názvy stránek, smysluplnější text odkazů a vhodný alternativní text u obrázků.

Kromě toho Google a další vyhledávače při řazení vašich stránek stále více zohledňují další ukazatele, jako je například uživatelské prostředí webu. A protože dobrá přístupnost přispívá k dobrému uživatelskému zážitku, zpřístupnění vašich webových stránek má pozitivní dopad na jejich hodnocení ve vyhledávačích.

Rychlost webu

Přístupnější web je zpravidla i rychlejší a přímočařejší, protože nevyužívá jinak zbytečné animace a výkonnostně náročné postupy. To ale neznamená, že by nemohl být vizuálně atraktivní.

Jak vám může pomoct CSGOV?

CSGOV od počátku vyvíjíme s vědomím, že každý aspekt musí být maximálně přístupný. Pokud dochází k rozhodování, jestli má být určitá funkce nastavena tak, aby se lépe používala určité skupině uživatelů, nebo má být přístupnější pro širší vrstvy, tak vždy raději volíme přístupnější variantu. Samozřejmě, pokud vylepšení nezhorší uživatelský zážitek pro další skupiny lidí, jej rádi implementujeme.

Hodně webů se pyšní přístupností, která ale často platí jen pro uživatelskou část. Rozhraní pro editory pak často nesplňuje téměř nic. V tomto ohledu těží CSGOV z toho, že je postavené na CMS systému Drupal. Jeho výchozí editační rozhraní je vytvářeno s ohledem na přístupnost, ať už se jedná o dobře kontrastní barevná schéma nebo možnost ovládání na klávesnici.

Chcete přístupný web pro vaši obec nebo neziskovku?

Pak máme jednoduchou radu, vyzkoušejte CSGOV!
Pokud si na to netroufáte sami, ozvěte se nám, rádi vám doporučíme vhodný postup nebo dodavatele.

Typ novinky

Našli jste, co jste hledali?

Našli jste co jste hledali?
Nepovinná informace. Usnadní nám ale případnou další komunikaci.
Nepovinná informace. Pokud ale chcete získat odpověď, na Váš email, musíte jej vyplnit.
Popište vaše připomínky.